Domů Články, tipy, ...

Jaký fotoaparát je nejvhodnější

Jaký fotoaparát si mám koupit? Možná vám v rozhodování pomůže náš článek, ve kterém si povíme něco o jejich rozdělení.

První dělení je v typu materiálu (záznamového média) – film (analogové) a čip (digitální). Analogový fotoaparát se hodí pro zastánce retra, vyznavače kvality, či výrazného hobbystu. Předpokládám, že prakticky všichni z vás fotografují digitálně, a proto se dále budeme věnovat těmto fotoaparátům.

Mobilní telefony

Mezi fotoaparáty musíme zařadit i mobilní telefony a tablety. Ty dnešní už umožní dobré fotografie, zvlášť pokud jsou určené k prezentaci na webu. Pro nenápadnost fotografování je však využívají i profesionálové (Jan Šibík). Nejhorší výsledky mají při špatném osvětlení.


Kompakty (automaty)

Hodí se pro nenáročné fotografy, kteří potřebují stiskem jediného tlačítka zaznamenat rodinné události. Na rozdíl od mobilů mívají kvalitnější objektivy, které ale nelze vyměňovat. Pokud nechcete řešit nic víc, než jak si užít dovolenou… Hledejte fotoaparáty outdoorové. Bývají stejně jednoduché na ovládání a většinou vodovzdorné a prachotěsné. Můžete fotit i pod vodní hladinou. Nemusíte se bát písku na pláži ani toho, že vám fotoaparát spadne z menší výšky.
Cena bývá od 2 000–10 000 Kč


Bezrcadlovky (nepravé zrcadlovky)

Jsou malé, lehké a kvalitou se blíží zrcadlovce. Je pro ně typický elektronický hledáček. Jeho nevýhodou je pomalé obnovování obrazu při zaměření fotoaparátu na jiný cíl. Výjimečně můžou mít vyměnitelný objektiv. Poradí si i s velmi špatnými světelnými podmínkami a fotky z nich dokážou uspokojit i profesionálního fotografa. Na rozdíl od kompaktu, umožňují pracovat s manuálním nastavením různých funkcí.
Cena od 10 000–20 000 Kč i více.


Zrcadlovky

Při nákupu zrcadovky pamatujte na to, že dobrou fotografii nedělá fotoaparát, ale fotograf. Ty levnější mají menší snímač APS-C čip, ale výsledky bývají uspokojivé. Mnohdy si je pořizují i profesionálové jako druhý aparát. Jsou výrazně lehčí než tzv. „full-frame“, u kterých velikost snímače odpovídá kinofilmovému políčku (24 × 36 mm). Přístroje s velkým full frame snímačem mají vysokou kvalitu fotek i za špatného osvětlení a nejmenší hloubku ostrosti (vhodné např. pro portréty).
Ceny aparátů s menším APS-C snímačem začínají kolem 15 000, u full-frame kolem 50 000 Kč.


Shrnutí na závěr

Bezrcadlovka
Bezrcadlovka
Fotoaparát s  APS-C snímačem
Fotoaparát s  APS-C snímačem
Fotoaparát full-frame
Fotoaparát full-frame
Šimon Pikous, 2015


Líbil se Vám článek? Řekněte o něm přátelům a sdílejte ho na Vašem facebooku.

Kudyznudy.cz Pikous powerprint Image Press
Jinak to nejde. Při zobrazování našich stránek používáme cookie. Další informace
Dolů