Domů Články, tipy, ...

Hloubka ostrosti – mocný nástroj fotografa

Hloubka ostrosti je velmi mocný nástroj pro vyšší vizuální kvalitu snímku. Věřte, že vás bude doprovázet při pořizování každé fotografie a je jenom na vás, zda chcete mít ještě lepší fotografie ovládnutím tohoto nástroje.

Co je to ta hloubka ostrosti?

Vynecháme optické zákony a pokusíme se o zjednodušené vysvětlení. V podstatě se jedná o vzdálenost, ve které jsou objekty na fotografii přijatelně ostré.

O hloubce ostrosti rozhoduje vzdálenost předmětu, ohnisková vzdálenost objektivu a clona. Tyto tři faktory je možné mezi sebou kombinovat nebo najednou používat. Například pokud fotíte portrét s větší ohniskovou vzdáleností a zvolíte malé clonové číslo, potom bude pozadí velmi rozostřené a portrétovaná osoba mnohem víc vynikne. Opačný postup (dáte vyšší clonu a třeba i širokoúhlý objektiv) zvolte, když chcete zdůraznit i okolí fotografované osoby, třeba Blaženu na Karlštejně.

Na čem závisí hloubka ostrosti

Podívejte se na další obrázek s modelovou situací. Chcete vyfotografovat datla, který sedí 3 metry od vás. Pokud zaostříte přesně na jeho oko a nastavíte clonu 2,8 (čas nechte na automatu) pak bude ostrý jenom datel a pozadí i popředí bude rozmazané. Vznikne působivá fotografie ptáka. Chcete-li mít ostrý i strom, na kterém datel sedí, zvyšte clonu na 5,6. Pokud změníte clonu na 8, začne se proostřovat i les za stromem. To ale může způsobit, že pták (zvlášť pokud není příhodné světlo atd.) začne splývat s pozadím. Pokud chcete mít za každou cenu ostrý nejen les, ale i kytku v popředí, musíte clonit nejméně na 16. A skoro určitě postavit aparát na stativ, protože expoziční čas se jistojistě protáhne natolik, že fotoaparát nepůjde udržet z ruky. Případně budete muset neúnosně zvýšit ISO (a než to všechno zařídíte, tak vám datel frnkne).

A teď si to shrneme

Pokud vám záleží na celé scéně, cloňte výrazně víc. Zajímá-li vás jednotlivý předmět, ostřete přímo na něj (v portrétní fotografii vždy na oči!). Clonu pochopitelně nastavte na co nejnižší úroveň.

A na úplný závěr přidám jednu z pouček starých fotografických praktiků: „Velká hloubka ostrosti, malá hloubka myšlenky“.

Šimon Pikous, 2015


Líbil se Vám článek? Řekněte o něm přátelům a sdílejte ho na Vašem facebooku.

Kudyznudy.cz Pikous powerprint Image Press
Jinak to nejde. Při zobrazování našich stránek používáme cookie. Další informace
Dolů