Podívejte se, jak si můžete zpestřit chvilky v letním a podzimním lese. Udělejte si pár fotografií, které vyvolají pochvalné výkřiky sousedů a přátel.
Léto a prázdniny jsou v plném proudu. Je tu čas chalupaření a rodinných výletů a začíná se slibně rozbíhat i houbařská sezona. Podívejte se, jak si můžete zpestřit chvilky v letním a podzimním lese. Udělejte si pár fotografií, které Vám připomenou křik sojky a navíc vyvolají pochvalné výkřiky sousedů a přátel. Už nebudete muset roztahovat ruce, abyste ukázali, že jste našli táááákovýho hřiba.
Samozřejmě musíte mít košík a nůž. Fotobrašnu si vezměte co nejlehčí, aby se z houbaření nestala otročina. Houby můžete fotit i kompaktem, ale lepších výsledků dosáhnete zrcadlovkou. Vezměte si co nejvíce světelný objektiv, výhodou je objektiv s volbou makro (já používám f 100 mm se světelností F 2,8). A nezapomeňte zkontrolovat nabití baterie a místo na kartě.
Každý houbař používá své zaručené triky. Někdo před vstupem do lesa zkříží prsty, jiný zbytečně neotevírá zavíráček, aby houby nevyplašil. Tady určitě postupujte tak, jak jste zvyklí. A až najdete nějaký ten kousek, zkuste komponovat tak, aby vynikla jeho krása. Nejlepší je lehnout si na zem a snažit se o co nejdetailnější záběr. Tady se Vám může hodit pár rad z kompozice, najdete je v jiném našem článku. Výhodou je dostat hříbka do protisvětla tak, aby se klobouček „odpíchl“ od pozadí. Nízká hloubka ostrosti je ceněnou devízou.
Nejdřív si řekneme jak na to u kompaktů. Přepněte si režim na makro, zvyšte citlivost a vypněte automatický
blesk.
A teď jak u zrcadlovek. Vyzkoušejte a nastavte si vyvážení bílé. Většinou stačí automatické, ale
zkuste přepnout na stín –
v lese přece je stín a fotografie nebudou tak „studené“. Protože budete fotit v lese a z ruky,
je dobré zvýšit ISO aspoň na 400, možná i víc. Můžete tak pracovat s kratším časem a nehrozí, že
si fotografii „rozhýbete“. Někdy můžete i trochu víc zaclonit a nemusíte vytahovat stativ.
Doporučuji pracovat s volbou priorita času. Já hodnotu nastavuji vždy kratší, než je moje plné přiblížení
objektivu. U full frame a objektivu f 100 mm si nastavím čas minimálně 1/125 vteřiny a u f 50 mm
čas 1/60 a kratší. Měření expozice nechte na zdůrazněný střed.
Tak na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Já bych ho z několika důvodů pro tentokrát nechal doma. Nezapomeňte, že jdete do lesa především na houby. Snažte se mít batoh co nejlehčí a stativ by Vám při prolézání houštin jen překážel. A pokud nemáte kvalitní stativ s výklopným rámenem, je Vám stejně k ničemu, protože s ním nepořídíte dobrý detail houby. Ale můžete si vzít stativový polštářek. Jak si ho vyrobíte Vám prozradím v některém příštím díle.
Při hledání a fotografování hub nezapomeňte fotografovat i ty, které nesbíráte. Mnohé „prašivky“ v sobě skrývají nebývalou krásu. Les se Vám odmění novými zážitky. Objevíte spoustu nového, dosud neznámého a může vzniknout… Třeba i hezký herbář hub.
Šimon Pikous, srpen 2017
Líbil se Vám článek? Řekněte o něm přátelům a sdílejte ho na Vašem facebooku.