Domů Články, tipy, ...

Nové funkce v Adobe Illustratoru CC

Firma Adobe vydala novou verzi CC 2017. Máme pro vás článek, ve kterém se zamýšlíme nad tím, jak se vyvinula aplikace Illustrator za dobu, co je v CC balíku. Výběr nových „cloudových“ funkcí a nástrojů je velmi subjektivní, rozhodně to není komplexní seznam všech novinek.


Nová pracovní plocha Začátek a Poslední soubory

Pracovní plocha Začátek nabízí rychlý přístup k naposledy použitým souborům. Zobrazí se při spuštění aplikace a když nejsou otevřené žádné dokumenty. Pokud je nějaký dokument otevřený, najdete seznam naposledy otevřených souborů na pracovní ploše Poslední soubory. Na obě novinky je potřeba si zvyknout, a pokud si nechcete zvykat, můžete obě plochy vypnout v Předvolbách.


Vlastní panel nástrojů

Můžete si vytvořit vlastní panel jen z nástrojů, které nejčastěji používáte a tím ušetřit místo na ploše. Upravený panel Nástrojů můžete mít na své vlastní ploše.
Okna > Nástroje > Nový panel nástrojů


Rychlý export

Tohle je šikovná novinka, která se občas hodí. Pomocí panelu Export zdroje můžete jednoduše, jedním kliknutím, exportovat buď celé plátno do různých formátů a velikostí nebo dokonce jednotlivé kresby do samostatných souborů různých formátů a velikostí.
Okna > Export zdroje a Soubor > Export > Export pro obrazovky


Nástroj Shaper (Tvarovač)

Tenhle nástroj je prostě bomba. Nejvíc ho ocení ti, kdo pracují s dotykovým displejem. Ale i při práci s myší je to supr věc. Nástroj Shaper převede od ruky nakreslený tvar na přesný geometrický objekt. Pak se dají tyto objekty pouhým čmáráním spojit, odstranit, transformovat, …


Nové živé tvary

Tahle věc dokáže dost podstatně urychlit práci s objekty vytvořenými pomocí nástrojů Obdélník, Elipsa, Čára. Můžete je velmi jednoduše a rychle měnit a vylepšovat. Pouhým tažením vytvoříte každý roh jiný nebo uděláte výseč atd. Při manipulaci si Illustrator už konečně pamatuje stupeň natočení, takže můžete objekt snadno vrátit do původní polohy.


Dynamické symboly

Svělá věc, pokud pracujete se symboly. Teď jim můžete změnit například barvu výplně a tahu nebo krytí a zůstane vám zachována vazba na předlohu.
Okna > Symboly


Stopy z bitmapového obrázku

Další prima novinka, se kterou si můžete vyhrát. Zkuste malovat štětcem vytvořeným z fotografie. Nebo bitmapový obrázek použít jako rozsévací stopu na libovolnou cestu. Stejně jako jiné stopy i u těch bitmapových můžete měnit jejich nastavení.
Okna > Stopy


Retušování písma

Pomocí nástroje Retušování písma můžete upravit každý znak textu jako by to byl samostatný objekt a text zůstává stále editovatelný. Tohle asi nebudete používat příliš často, ale možná takhle nějak vzniklo logo „Valmezu“.


Vyplnění textových objektů zástupným textem

Tohle je další z věcí, které se dají označit jako „taková hloupost a tolik radosti“. Illustrator teď automaticky vyplní textové objekty zástupným textem (Lorem ipsum). A to i v případě, že jenom kliknete textovým nástrojem na plochu. Takže už žádné zapomenuté osamocené body.


Klávesové zkratky pro skryté znaky

Můžete si nastavit vlastní klávesové zkratky pro en mezeru, em mezeru, tenkou mezeru, horní a dolní indexy, neviditelný rozdělovník a nerozdělitelnou mezeru. Pokud využíváte Illustrator k vytváření dokumentů s delším textem, tak tuhle novinku opravdu oceníte.

Publikováno: leden 2017


Líbil se Vám článek? Řekněte o něm přátelům a sdílejte ho na Vašem facebooku.

Kudyznudy.cz Pikous powerprint Image Press
Jinak to nejde. Při zobrazování našich stránek používáme cookie. Další informace
Dolů