Domů Články, tipy, ...

Nové funkce ve Photoshopu CC

Firma Adobe vydala novou verzi CC 2017. Nás to vedlo k zamyšlení nad posunem aplikace Photoshop od Creative Suite po tuto nejnovější a k vytvoření přehledu některých nových „cloudových“ funkcí. Výběr je to velmi subjektivní, rozhodně to není komplexní seznam všech novinek a týká se jenom aplikace Photoshop.


Vytváření dokumentů pomocí šablon

Klasická volba Nový dokument (CTRL+N) nabízí úplně nové okno s úplně novými možnostmi. Můžete si vybrat z nabízených přednastavení nebo šablon ze služby Stock. Na tuhle novinku je potřeba si zvyknout. Pokud nebudete chtít čekat až jí přijdete na chuť, jednoduše se vraťte k předchozímu oknu zaškrtnutím volby Použít starší rozhraní Nový dokument v Předvolbách na kartě Všeobecné.


Nová pracovní plocha Začátek

Pracovní plocha Začátek nabízí rychlý přístup k naposledy použitým souborům a přednastavením. Zobrazí se při spuštění aplikace a pokaždé, když nejsou otevřené žádné dokumenty. Pokud vám ani tato novinka nevyhovuje, tak ji zrušte v Předvolbách na kartě Všeobecné (odškrtněte Nejsou-li otevřeny žádné dokumenty, zobrazit pracovní plochu Začátek)


Přizpůsobitelný panel Nástroje

Nástroje se dají jinak seskupit nebo dokonce některé odebrat. Upravený panel Nástrojů si můžete uložit jako přednastavení a mít ho ve své vlastní ploše.
Úpravy > Panel nástrojů


Komplexní hledání

V jednom dialogovém okně můžeme hledat v dokumentech, nápovědě, ve službě Stock, … Položky můžete vyhledávat hned po spuštění aplikace Photoshop nebo když je otevřený aspoň jeden dokument. Tak na tuhle novinku jsem si zvykla rozhodně rychleji než na první dvě.


Návrhové plochy

Návrhové plochy umožňují vytvořit několik grafických návrhů, které mohou mít různou velikost obrazových bodů. Dají se narovnat vedle sebe na pracovní plochu, takže je můžete vidět všechny najednou. Ve Photoshopu CC 2017 se automaticky při tvorbě nového dokumentu typu Web nebo Mobilní vytvoří místo vrstvy pozadí první návrhová plocha.


Předvolby zpracování souborů JPEG a TIFF

V předvolbách se dá nastavit, jakým způsobem se budou otevírat soubory TIF a JPEG, jestli rovnou ve Photoshopu nebo nejdřív v modulu Camera Raw. Takže pokud vás přivádí k šílenství fakt, že po instalaci Photoshopu CC se všechny soubory (nejenom RAW) otevírají v modulu Camera Raw, stačí změnit nastavení v Předvolbách.
Předvolby > Zpracování souborů


Oříznutí podle obsahu

Photoshop dokáže inteligentně vyplnit mezery, které vznikají při natočení obrázku pomocí nástroje Oříznutí. Stačí v pruhu voleb zaškrtnout Podle obsahu. Tuhle možnost nemůžete využít, když máte pro nástroj Oříznutí nastavený klasický režim. Jinak je to skvělá funkce, bohužel u každého obrázku není výsledek dokonalý. Pokud to napoprvé nedopadne podle vašich představ, zkuste natáčet opakovaně s menším úhlem otočení.


Nové možnosti při změně velikosti obrazu

Převzorkování obrazu (změna počtu obrazových bodů) má několik novinek. V dialogovém okně Velikost obrazu se zobrazuje náhled, takže hned vidíte výsledek. Pro zvětšování obrazu je novinkou metoda Zachovat detaily a volba Měnit velikost stylů (zapíná a vypíná se v nabídce ozubeného kolečka v pravém horním rohu dialogového okna). Pokud použijete správnou metodu jsou výsledky nečekaně dobré.
Obraz > Velikost obrazu


Export vrstev

Tak tohle je fajn vychytávka. Teď můžete exportovat jednotlivé vrstvy a skupiny vrstev jako samostatné soubory do formátu JPEG, GIF nebo PNG.
Nabídka panelu Vrstvy > Exportovat jako


Pracovní plocha Vybrat a maskovat

Tohle je velmi povedená novinka a dosáhnete s ní rychle hodně dobré výsledky i u složitých oblastí maskování jako jsou vlasy, srst apod. Nástroj Štětec zpřesnění okrajů umožňuje přesně oddělit popředí od pozadí. Výběr můžete v pracovní ploše Vybrat a maskovat ještě dál zpřesnit na panelu Vlastnosti, podobně jako v předchozích verzích na panelu Zpřesnit okraje.


Snížení rozmazání pomocí filtru Redukce chvění

Tehle filtr se objevil jako novinka hned v první verzi CC. Dokáže velmi dobře snížit rozmazání způsobené pohybem fotoaparátu.
Filtr > Zostření > Redukce chvění


Galerie nástroje Rozostření, Obnovení šumu v rozostřených oblastech

Galerie rozostření slouží k rychlému vytvoření efektů fotografického rozostření. Výsledky nejsou špatné, ale vždycky je lepší obrázek rovnou vyfotit tak, jak potřebujete.


Nástroj Adobe Camera Raw jako filtr

Novinkou je filtr Camera Raw, který umožňuje upravovat pomocí nástrojů Camera Raw obrázky, které jste už otevřeli ve Photoshopu. Filtr neobsahuje všechna nastavení Camera Raw, ale i tak doporučuji vyzkoušet.
Filtr > Filtr Camera Raw


Pokřivení perspektivy

Tohle je zase velmi povedená funkce, se kterou můžete dosáhnout celkem rychle hodně dobrý výsledek. Oceníte ji zejména při rovnání linií u fotografií budov.
Úpravy > Pokřivení perspektivy


Zkapalnění tváří

Filtr Zkapalnění dokáže automaticky rozeznat oči, nosy, ústa a další obličejové rysy a umožní jejich snadnější retušování. Teď můžete dokonce upravovat každé oko jinak. Filtr zkapalnění je tak jednoduchý a intuitvní, že se snadno zapomenete a taháte jezdci vlevo/vpravo víc než je potřeba. Potom hrozí nebezpečí, že se místo vylepšení vytvoří karikatura. Ale třeba úsměv umí tento filtr vykouzlit nádherný.
Filtr > Zkapalnění


Písmo

Photoshop dokáže určit jakým fontem je napsaný rastrovaný text a najde vám podobné písmo v systému nebo ve službě Typekit. Další novinkou Photoshopu CC 2017 je potvrzení psaného textu pouhým kliknutím mimo textové pole. To je taková blbost, ale nadchne každého, kdo ve Photoshopu někdy psal.
Text > Srovnání písem

Publikováno: listopad 2016

Líbil se Vám článek? Řekněte o něm přátelům a sdílejte ho na Vašem facebooku.

Kudyznudy.cz Pikous powerprint Image Press
Jinak to nejde. Při zobrazování našich stránek používáme cookie. Další informace
Dolů