Domů Naše úspěchy

Účast na 14. ročníku Blatenského fotofestivalu

Na 14. ročníku Blatenského fotofestivalu jsme byli opět úspěšní, naši lektoři i studenti vystavovali na otevřené scéně i na hlavní výstavě.

Na Blatenském fotofestivalu na téma Divočina vystavovali naši lektoři, současní studenti i absolventi Dálkového studia fotografie. Přečtěte si, jak „Blatnou“ viděla jedna z vystavujících, Štěpánka Dejmková.


Blatenský fotofestival 2019 očima Štěpánky Dejmkové

Pátek 5. října 2018, Liberec, první hodina Dálkového studia fotografie

Je podvečer a v jedné ztemnělé místnosti nás sedí patnáct dospělých lidí různého věku s lehkou nervozitou v očích. Kde to jsme? Kam jsme se to přihlásili? Otázek je vyřčených hodně a nevyřčených zatím více. Postupně se mezi nás posadí šest profesionálních fotografů a úvodního slova se zhostí Šimon Pikous. Přivítá nás na Dálkovém studiu fotografie, představí lektory, předměty a informuje nás o soutěži Blatenský Fotofestival na téma Divočina, který se bude konat 13. až 15. září 2019.

Nechá mezi námi kolovat katalog z právě proběhlého festivalu na téma Svoboda, kde na volné scéně vystavoval student druhého ročníku dálkového studia Tomáš Bonhard. Wau! Úvodní fotografii ze souboru Lentilky má vytištěnou přes celou stránku! A to není vše! Fotka je umístěná hned vedle fotografií od profesionálních fotografů, kteří jsou držiteli cen Czech Press Photo, World Press Photo, … Můžeme se oprávněně domnívat, že tito fotografové si fotku našeho kolegy, studenta z druháku Dálkového studia fotografie prohlédli. Téma si většina z nás zapíše i s termínem, ale nedávali jsme velké šance tomu, že bychom se mohli umístit mezi vystavovately.

A najednou je pátek 13. září 2019 a my sedíme v útulné Kulturní kavárně Železářství u Šulců, kde nás osobně přivítá Kamila Berndorffová na již 14. ročníku Fotofestivalu v Blatné! Rozhlédla jsem se kolem sebe a na moment mi to přijde neuvěřitelné. Jako bych se propadla časem a objevila se v krásné kavárně v Paříži, kde u jednoho stolu sedí E. Hemingway s F. S. Fitzgeraldem a krásnou Zeldou. V kavárně Železářství symbolicky u jednoho stolu sedí nad šálkem kávy a skleničkou vína Pavel Baňka, fotograf a pedagog světového věhlasu s manželkou, sochařkou Jindrou Vikovou, Roman Vondrouš – držitele ceny World Press Photo, fotograf divoké přírody Václav Šilha, subjektivní dokumentarista Václav Němec, Václav Podestát zaměřující se na dokumentární cykly a našla by se zde další významná jména, ale jdeme instalovat naše fotografie do sálu U Bílého lva.

Po celé Blatné instalují svá díla profesionální fotografové, které doplní dvacet méně známých/zcela neznámých fotografů vystavujících na tzv. otevřené scéně. Letos se LŠF povedlo neskutečné. Z dvaceti možných fotografů vystavujících na volné scéně v Blatné nás bylo vybráno hned šest (dva učitelé, tři studenti druhého ročníku a já, studentka prvního ročníku).

Ráno v 10. hod je oficiálně zahájen festival. Mnoho nadšenců následuje kroky moderátora Jana Flašky od začátku až do pozdních večerních hodin. Vtipným způsobem nám představí a vyzpovídá všechny účinkující, kterých je letos okolo čtyřiceti. Už jste někdy během dvou dnů navštívili na čtyřicet vernisáží a desítku přednášek, které si přejete, ať nekončí? Já ano, v Blatné. Když máte za sebou tolik setkání s tak inspirativními lidmi a je před Vámi v neděli v podvečer poslední přednáška, na malou chvíli vás napadne, zda si nejít raději sednout na lavičku do parku a nechat se opájet slunečními paprsky babího léta a atmosférou. Ale nakonec se rozhodnu pro ztemnělý sál, který rozsvítí svou přítomností, láskou a nadšením fotografka a animátorka Eliška Podzimková. Jejím nejnovějším dokončeným projektem je ilustrace knihy MALÝ PRINC. Při jejím vyprávění se nejednomu z nás objevily v očích slzy dojetí, štěstí. Když končí přednášku slovy, že je možné si u ní zakoupit knihu s věnováním, prvně v životě pocítím potřebu mít od někoho jeho podpis!

Jsem vděčná, že jsem dostala příležitost zde vystavovat, načerpat tolik informací a prožít tento víkend s tolika báječnými lidmi. Velké dík Kamile a jejímu týmu, že to organizuje a je již známé nové téma dalšího ročníku: Generace.


Program Blatenského fotofestivalu v pdfFotografie: Eva Mořická

Líbil se Vám článek? Řekněte o něm přátelům a sdílejte ho na Vašem facebooku.

Dolů